Loď Britannia

Jaroslav Paclík


Na palubě té lodi zjistíte například, jaký vkus měla kdysi - pokud jde o nábytek a vybavení domácnosti - anglická královna Alžběta II. Jachta kotví ve skotském Edinburghu, jmenuje se Britannia a patří mezi největší turistické atrakce na "ostrovech".

"V roce 2015 sem dorazilo téměř 309 tisíc návštěvníků," potvrdila vedoucí marketingu v nadaci The Royal Yacht Britannia Lynda Dalgleish.

Vstupenka na Britannii stojí v současnosti dospělého 15 liber, za děti od pěti do sedmnácti let se platí 8,50 liber. Aktuální informace ohledně ceníku a otvírací doby naleznete na webových stránkách www.royalyachtbritannia.co.uk.

A pojďme se i my na někdejší "dopravní prostředek" královské rodiny podívat. Britannia měla být původně plavidlem pro krále Jiřího VI., otce současné královny Alžběty II. On ale zemřel jen den poté, co byla zakázka stvrzena. A na výstavbu jachty tak dohlížela královna.

"Stavba lodi začala v červenci 1952," dozvídám se s pomocí audioguidu, který mají na Britannii také v češtině (kromě dalších 26 jazyků i Braillova písma). "A už 16. dubna 1953 byla jachta připravená ke spuštění na vodu."


Loď Britannia v edinburském přístavu. Foto: Jaroslav Paclík 


"Britannia byla domovem pro královnu i královskou rodinu po dobu více než 40 let. Na plavbách po světě urazila přes milion námořních mil, sloužila do roku 1997," uvedla Lynda Dalgleish. Doplnila, že loď bude v letošním roce i dějištěm oslav u příležitosti devadesátin královny Alžběty II.

Součástí expozice jsou nejen luxusní královské komnaty, ale také ubikace námořníků, obchod, ošetřovna či prádelna. "Prádelna byla velká. Nelze se divit, vždyť sloužila pro 241 důstojníků a námořníků. Během dne se tu vypralo až zhruba šest stovek košil," uvádí průvodce.


Návštěvníci uvidí komnaty královské rodiny i prostory posádky. Foto: Jaroslav Paclík


Loď Britannia má za sebou přes 700 zámořských plaveb, její poslední cesta vedla v roce 1997 do Hogkongu. Zajímavostí je, že na její palubě královna v roce 1994 přivítala také tehdejšího českého prezidenta Václava Havla. A jaké jiné osobnosti měly například tu čest být na Britannii? Kupříkladu američtí prezidenti Reagan a Clinton nebo ruská hlava státu Boris Jelcin. Na palubě byli ale i Churchill, Thatcherová nebo Mandela.