Ve víně je pravda, aneb: poznáváme Znojemsko


Jan Kliment 








Znojemsko (ležící v dešťovém stínu Českomoravské vrchoviny) je jednou ze čtyř vinařských podoblastí Moravy. Je to 91 vinařských obcí a 224 viničních tratí (s celkem 3 500ha vinic), a odrůdami zejména bílých aromatických vín.         


Střídáním slunečných dnů a chladnějších nocí hrozny zrají pomaleji, ale uchovávají si více vonných látek. Největší vinařskou obcí podoblasti je Vrbovec, kde byla r. 1895 založená dnes nejstarší šlechtitelská stanice ČR.


V často navštěvovaném Šatově je bunkr MJ S3 – ZAHRADA, jedno z téměř 17 tisíc před druhou světovou válkou v ČSR stavěných pohraničních opevnění. Při mobilizaci v r. 1938 měl svou posádku, ovšem vojáci jej (Mnichovský diktát) museli opustit bez boje. Ale nechali tam vzkaz: NEZAHYNEM – BYLI JSME A BUDEM!  PRAVDA ZVÍTĚZÍ. Nacistický vůdce vylezl 27. října na střechu opevnění a údajně řekl: „Československo musí zmizet z mapy, což se zakrátko stane“….! Republika sice zmizela, ale na rozdíl od Třetí říše jen nakrátko. Hitler se spletl.


Prohlídka bývá i příležitostí k degustaci produkce některé z vinařských firem. Byli jsme tam, když ZNOVÍN prezentoval své „Pevnostní víno“. Jeho základem je na Znojemsku odedávna pěstované Veltlínské zelené, zrající na dohled od  pevnosti. Víno je hladké, sladěné s jemnou mandlovou pikantností a příjemným vzrušením. Je dobrým společníkem relaxace a zvláště vhodné pro zvýšení morálního uvědomění, ale i regeneraci sil po náročných aktivitách.


Zajímavý cíl: Malovaný sklep v pískovcovém svahu nad Šatovem. Dílo místního rodáka, neškoleného umělce Maxmilliana Appeltauera, zdobí nejen hlavní chodbu, ale i pět salonků. Autor svůj život „upsal“ sklepu. Pracoval v něm (s výjimkou let války), od r. 1934 plných 36 roků. Maloval neděli co neděli a nepolevil i když v bojích přišel o ruku – při práci měl na klobouku svíčku. Appeltauerovou zásluhou můžeme v Malovaném sklípku hledat pravdu ve víně (třeba i o potupné Mnichovské dohodě).
                                                      

Cesta ke známé vinici Šobes vede kdysi bedlivě střeženou pohraniční oblastí obce Hnanice, podél viniční trati U Kapličky sv. Vojtěcha, který pocházel (956) z rodu Slavníkovců. Patron vinařů, ale i zakladatele Břevnovského kláštera získal skvělé vzdělání a v Čechách usiloval o obrodu duchovní čistoty. Vojtěch – Adalbertus byl svými druhy (997) zavražděn na misijní cestě.  Dva roky poté byl  kanonizován.

Text a foto: Jan Kliment                                                                        Syndikat.vysocina@volny.cz